Divadelný Spiš zaevidoval viac ako 2 000 divákov

Návštevníkov prilákali komédie a známe herecké osobnosti

V poradí 13. ročník festivalu Divadelný Spiš hodnotí Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ako divácky úspešný, hoci na prekonanie rekordného počtu návštevníkov chýbalo presne sedem divákov. Najväčšia medzinárodná divadelná prehliadka profesionálnych divadiel na východnom Slovensku, sa konala od 28. septembra do 8. októbra. 

Divadlo ponúklo návštevníkom 13 podujatí, ktoré navštívilo spolu 2 006 divákov. V predchádzajúcom ročníku SD zaevidovalo 1 789 návštevníkov. Návštevnícky rekord padol takmer pred desiatimi rokmi, v roku 2014, kedy si inscenácie prišlo pozrieť 2 013 divákov.  

Riaditeľ SD Radovan Michalov pripomína, že návštevníkov bolo v aktuálnom ročníku oveľa viac, ale na produkciu Pouličného divadla Panoptikum, ktoré sa realizovalo priamo na Radničnom námestí, bol vstup voľný, preto sa nepodarilo zaznamenať presný počet divákov. „Predpokladáme, že exteriérovú produkciu videlo asi 200 ľudí.“ 

Návštevníkov lákali renomovaní herci 

Úspešnosť festivalu podľa Radovana Michalova ovplyvnilo viacero faktorov. „Snažili sme sa zostaviť atraktívny program a ponúknuť divákom viacero žánrov – komédiu, drámu, muzikál, rozprávku, aj pouličné divadlo. Návštevníci si mohli vybrať z množstva kvalitných inscenácií. Návštevnosť nám potvrdila, že diváci majú radi zvučné herecké mená,“ vysvetľuje riaditeľ divadla. Divácky najúspešnejším predstavením bola jednoznačne inscenácia Kontrabas z repertoáru Štúdia L+S. 80-ročného jubilanta Martina Hubu si v monodráme Patricka Süskinda nenechalo ujsť 308 návštevníkov. Presne 290 divákov si kúpilo vstupenky na komédiu Mandarínková izba z produkcie Teatro Wüstenrot, ktorá sa hrá už neuveriteľných 26 rokov. Aj na treťom mieste z hľadiska počtu návštevníkov bolo divadlo z Bratislavy – GUnaGU. Komédiu Riaditeľky zemegule si prišlo pozrieť 248 návštevníkov. Divadelná sála sa zaplnila aj na rozprávke Prešibaný kocúr v čižmách. Do Spišskej Novej Vsi s ňou pricestovalo Mestské divadlo Actores z Rožňavy, ktoré stavilo na silnú tradíciu rozprávok v regióne a odmenou im bolo 195 veľkých aj malých návštevníkov. 

Pouličné divadlo ako nový formát 

V rámci festivalu divadlo po prvýkrát prinieslo dva nové formáty. Jedným z nich boli talkshow. Diváci si mohli vybrať medzi zábavnou talkshow so známymi hercami a diskusiou o témach slobody a vyrovnávaní sa s totalitnou minulosťou. „Divákov si našli obidve podujatia a tento experiment hodnotíme pozitívne. Budúci rok by sme možno prehodnotili časy, kedy tieto formáty realizovať,“ podotkol riaditeľ divadla.  

Tohtoročnou špecialitou Divadelného Spiša bola premiéra Pouličného divadla, ktoré verejnosti ponúklo Spišské divadlo ako prvé profesionálne kamenné divadlo na Slovensku. Vizuálne atraktívna exteriérová produkcia s názvom Panoptikum nesie v sebe prvky talianskej ľudovej commedie dell’arte. Radovan Michalov má s touto alternatívnou scénou jasné plány: „Divadlo chceme aj takouto formou priblížiť ľuďom, ktorí do divadla nechodia a to na miestach, kde by ho ani nečakali. Nielen na ulici. V lete by sme ho chceli vytiahnuť do Slovenského raja, kde sa počas sezóny pohybuje množstvo turistov. K scéne budeme potrebovať šapitó, aby sme boli pripravení aj na nepriaznivé počasie. Presne to sa nám stalo pri premiére v posledný deň festivalu. Verím, že nájdeme finančné prostriedky na šapitó a dokážeme ponúknuť v exteriéri komplexný zážitok.“ 

Festival Divadelný Spiš organizuje Spišské divadlo od roku 2008. Vtedy sa uskutočnil nultý ročník, ktorý priniesol šesť predstavení a 879 návštevníkov. Festival sa konal každý rok s výnimkou pandemických rokov 2020 a 2021. Ďalší, v poradí XIV. ročník Divadelného Spiša, sa podľa plánov uskutoční v jeseni 2024.    

***

Na XIII. ročníku medzinárodnej divadelnej prehliadky Divadelný Spiš sa okrem Spišského divadla zúčastnili Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca, Národní divadlo Moravskoslezské z Ostravy, štyri divadlá z Bratislavy – Divadlo GUnaGU, Divadlo Aréna, Teatro Wüstenrot, Štúdio L+S, Divadelné centrum Martin, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova, Divadlo Kontra a Mestské divadlo Actores z Rožňavy. 

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD