Najviac divákov videlo rozprávku Perníková chalúpka

Divadelná sezóna v Spišskom divadle: viac predstavení, návštevníkov, aj tržieb

Spišské divadlo (SD) v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja hodnotí 32. divadelnú sezónu 2022/2023 ako úspešnú. Divadlo počas uplynulých desiatich mesiacov uviedlo sedem premiér: pôsobivú drámu Pani Bovaryová, monodrámu Kontrakt, Rozprávky z krivého zrkadla a štyri komédie – Všetko o ženách, Lá-á-á-ska, Klub hypochondrov a Meno.

Divadlo fyzicky navštívilo 37 101 divákov, o 16 700 viac oproti predchádzajúcej divadelnej sezóne. Tržby z predaja vstupného dosiahli takmer 240-tisíc eur, o takmer 160-tisíc eur viac ako v predošlej sezóne. Tituly pre dospelého diváka navštívilo 20 654 divákov a inscenácie pre deti 16 447 divákov. 

„Uplynulá divadelná sezóna na Spiši bola pestrá. Otvorili sme ju s novou vizuálnou identitou, v októbri sme po dvojročnej prestávke opäť zorganizovali 12. ročník festivalu Divadelný Spiš. V jeseni sa hosťujúcim členom umeleckého súboru Spišského divadla stal obľúbený slovenský herec Marek Majeský, ktorý sa predstavil v hlavnej úlohe komédie Lá-á-á-ska. Činoherný súbor od januára vedie nový umelecký šéf – divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár. Ukončili sme projekt Divadlo 21 zameraný na komplexnú obnovu priestoru a techniky v multifunkčnom priestore Štúdio SD, ktorý chceme v novej sezóne opäť sprístupniť pre divákov. V úplnom závere sezóny sme začali realizovať projekt Modernizácia divadelnej techniky, na ktorý sme z Integrovaného regionálneho operačného programu získali takmer 205-tisíc eur,“ hodnotí riaditeľ Radovan Michalov.

Herci odohrali spolu 189 inscenácií 

V uplynulej sezóne malo divadlo v repertoári 27 inscenácií. Herci Spišského divadla odohrali spolu 189 divadelných predstavení, z toho 78 hier pre deti a mládež. Najviac inscenácií odohrali stálice Spišského divadla – Jozef Novysedlák (108), ktorý je členom umeleckého súboru už 26 rokov a Mária Brozmanová (97), ktorá pôsobí v SD takmer 30 rokov. 

Silnou stránkou divadla sú organizované predstavenia, počas sezóny ich bolo spolu 75 a navštívilo ich 45 % divákov. Divadlo systematicky pracuje so školami a podarilo sa mu získať aj priazeň dôchodcov. Za predstaveniami do Spišskej Novej Vsi cestujú diváci nielen zo Spiša, ale aj zo Žiliny, z Trnavy, Trenčína, Oravy, Liptova, Košíc či Prešova.

Suverénne najhranejšou rozprávkou na doskách Spišského divadla v uplynulej sezóne bola Perníková chalúpka s 34 predstaveniami, ktorú videlo spolu 6 442 návštevníkov. Rozprávky z krivého zrkadla, ktoré mali premiéru v apríli, do konca sezóny divadlo hralo 12-krát a videlo ich 2 670 návštevníkov. Rozprávku Perinbaba uviedlo divadlo tiež 12-krát s počtom návštevníkov 2 397. 

Spomedzi titulov pre dospelých divákov mala najviac (16) predstavení komédia Lá-á-á-ska s Marekom Majeským, ktorú si prišlo pozrieť 3 688 divákov. Druhá priečka patrí komédii Všetko o ženách, ktorá sa počas sezóny hrala 14-krát a počet návštevníkov dosiahol 2 721. Len o 20 divákov menej mala počas sezóny komédia Zdrhni pred svojou ženou, ktorú divadlo uviedlo 13-krát. 

Divadelná žiacka knižka  

Top predstavením, ktoré navštívilo najviac divákov, sa stala komédia Zdrhni pred svojou ženou. V posledný deň roka si ju prišlo do Spišského divadla pozrieť 325 návštevníkov a ako viacerí potvrdili, silvestrovské divadelné predstavenie sa pre nich stáva tradíciou. 

Do nadchádzajúcej, už 33. divadelnej sezóny vstúpi divadlo s novou webovou stránkou a novým projektom Divadelná žiacka knižka. „Opäť to bude rok Zlatej labute a divákom chceme priniesť aj iné ako divadelné zážitky počas Noci divadiel, alebo dňa otvorených dverí,“ konkretizuje riaditeľ divadla a dodáva: „Moderné a atraktívne divadlo pre všetky skupiny návštevníkov si žiada stále viac úsilia, propagácie a reklamy. Potrebujeme zvýšiť finančné prostriedky na platenú reklamu a získavať divákov novými spôsobmi. Hľadáme partnerov pre naše inscenácie a snažíme sa prefinancovať nové aktivity, ktoré máme pripravené.“

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD