Divadelný darček pre učiteľov

Deti a mládež predstavujú tretinu návštevníkov Spišského divadla

Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, pripravuje pri príležitosti Dňa učiteľov výnimočnú akciu. Špeciálne pedagógom venuje jedno predstavenie, brilantnú francúzsku komédiu Meno

„Je to naše poďakovanie všetkým, ktorí pomáhajú edukovať žiakov a podporujú ich vzťah k umeniu a špeciálne divadlu. Deti, ktoré si zvyknú navštevovať divadlo v detskom veku, zostávajú divadlu verné aj v dospelosti a patria medzi pravidelných návštevníkov,“ hovorí riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov. 

Spolupráca so 400 školami 

Divadlo v Spišskej Novej Vsi venuje detským divákom osobitnú pozornosť, v minulosti bolo totiž 11 rokov pobočkou Divadla Jonáša Záborského v Prešove a pôsobilo ako súbor pre deti a mládež. Deti a mládež dodnes tvoria približne tretinu návštevníkov divadla. V roku 2023 ich bolo 14 tisíc. 

SD intenzívne spolupracuje so školami na všetkých stupňoch, takže do divadla prichádzajú deti zo stredných, základných aj materských škôl. Práve títo diváci tvoria gro návštevníkov predpoludňajších predstavení. Divadlo komunikuje so 400 školami z rôznych okresov. „Nie je to len Spišská Nová Ves alebo Levoča, ktorá je najbližšie. Na predpoludňajšie predstavenie k nám pravidelne cestujú žiaci z Popradu, Kežmarku, Liptovského Mikuláša či Bardejova. Okruh škôl stále rozširujeme a posledný rok sa nám podarilo osloviť aj školy z okresov Stará Ľubovňa a Rožňava,“ približuje vedúca obchodu, marketingu a prevádzky SD Michaela Bartošová.

Rysavá jalovica aj Pani Bovaryová 

Najväčší záujem škôl je o rozprávky. Spišské divadlo ich má aktuálne v repertoári štyri – Janko Hraško, Perinbaba, Perníková chalúpka a Rozprávky z krivého zrkadla. Práve tie boli v uplynulom roku najnavštevovanejším predstavením pre detského diváka, videlo ich takmer 5 000 návštevníkov

Stredné školy si vyberajú predstavenia, ktoré edukujú študentov a dopĺňajú výchovno-vzdelávací proces. Medzi najobľúbenejšie patrí slovenská klasika Martina Kukučína Rysavá jalovica, ktorú divadlo hrá už od roku 2015 a má za sebou 120 repríz. Školy majú tiež záujem o silný napínavý dramatický príbeh o viere v človeka a hľadaní ľudskosti vo vojnovej skaze Sneh nad Limbou či dojímavú drámu Gustava Flauberta Pani Bovaryová. „Tieto predstavenia majú špeciálnu pridanú hodnotu hlavne pre maturantov,“ dopĺňa Michaela Bartošová. 

Deň učiteľov sa na Slovensku a v Česku oslavuje od roku 1955 v deň narodenia Jana Amosa Komenského – 28. marca. Špeciálne divadelné predstavenie pre učiteľov v Spišskom divadle, komédia Meno, sa bude hrať v sobotu 23. marca. Na toto predstavenie majú všetci učitelia pri kúpe vstupeniek zľavu 50 percent.

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD